Kontakta oss

+46 (0)920-24 54 55 |
Spare part spares@greenandcool.com

Huvudkontor

Box 8946
402 73 Göteborg
Sweden

info@greenandcool.com

Telefon +46 (0)920-24 54 50

micael-antonsson

Micael Antonsson
Technical & Business Director
micael.antonsson@greenandcool.com
Direkt +46 (0)920 24 54 52
Mobil +46 (0)76 777 87 02

gc-contact-xx1

Anders Skönnbrink
System Development Engineer
anders.skonnbrink@greenandcool.com
Direkt +46 (0)920 24 54 59
Mobil +46 (0)76 777 87 09

gc-johan-ekstrand

Johan Ekstrand
System Development Engineer
johan.ekstrand@greenandcool.com
Direkt +46 (0)920 24 54 62
Mobil +46 (0)76 777 87 05

PeterRubieTodd

Peter Rubie-Todd
Sales support UK
peter.rubie-todd@greenandcool.com
Direkt +44 (0)7960128457

gc-contact-xx2

Vasilios Tsakonas
Service Manager
vasilios.tsakonas@greenandcool.com
Direkt +46 (0)920 24 54 53
Mobil +46 (0)76 777 87 03

Magnus Nilsson
Logistics / Spares
magnus.nilsson@greenandcool.com
Direkt +46 (0)920 24 54 57
Mobil +46 (0)73 424 23 20

Nyheter

  • 17 okt, 2016

    Fler användningsområden för CO2Y

    CO2Y, Green & Cools nyligen lanserade lilla kondenseringsaggregat, har mottagits med stort intresse på marknaden. CO2Y togs fram för att erbjuda verksamheter med mindre kylbehov, som till exempel små butiker och bensinstationer, ett prisvärt och okomplicerat – men ändå miljösmart – alternativ. Nu visar det sig att användningsområdet är större än så: En CO2Y har […]

    Läs vidare
  • 27 jun, 2016

    Hållbar kyla till rätt pris

    Den är miljösmart, okomplicerad och billig – och har samma förstklassiga prestanda som Green & Cools övriga produkter är kända för. Intresset för COY, Green & Cools nya lilla kondenseringsaggregat, är stort. Green & Cool arbetar nu för högtryck för att möta efterfrågan i samband med lanseringen av COY. – COY använder miljövänlig koldioxid som […]

    Läs vidare
  • 18 mar, 2016

    Nollenergibutik fick prestigefylld utmärkelse

    Ett avancerat kylsystem från Green & Cool spelade en avgörande roll när Walgreens byggde sin första nollenergibutik – en byggnad som producerar lika mycket eller mer energi, jämfört med vad den förbrukar. Butiken, som ligger i Evanston, Illinois, vann nyligen ett prestigefyllt pris i ASHRAE Technology Award. Walgreens nollenergibutik byggdes 2013. För att nå målet […]

    Läs vidare